jest pusty...
 • Strona główna
 • Promocje
 • Nowości
 • Regulamin
 • Kontakt
 • O firmie
 • Płatności i dostawa
 • Czytelnia

Siemię lniane – nasiona lnu zwyczajnego nazywane tak, gdy są używane jako zielarski środek leczniczy. Są to nasiona płaskie, wielkości 2-3 mm, barwy szarobrązowej. Po zalaniu wodą nabierają barwy ciemnobrązowej i kilkakrotnie powiększają swoją objętość, otaczając się jednocześnie dużą ilością śluzu.

Nasiona lnu są oleiste i wykorzystywane także do pozyskania oleju roślinnego o żółtawym zabarwieniu i intensywnym, cierpkim zapachu.

Siemię lniane jest jednym z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej, jeśli chodzi o ilość i różnorodność zastosowań. Stosowane jest do łagodzenia szeregu dolegliwości układu pokarmowego, a także oddechowego, oraz zewnętrznie. Ma przede wszystkim działanie osłonowe oraz stabilizujące. Zawiera bardzo dużo substancji śluzowych.Len wygląda bardzo niepozornie, ma długą cienką łodygę i drobne, błękitne lub białe kwiatki. Dla zielarzy surowcem są nasiona lnu - siemię lniane. Ma również zastosowanie w przemyśle włókienniczym

Olej wyciskany z nasion lnu jest najzdrowszym olejem na świecie. W lecznictwie zastosowanie mają całe nasiona lnu, olej z nich wytłaczany oraz wytłoki, czyli mączka lniana.

 Stosuje się je zewnętrznie do okładów, mazideł. Siemię lniane ma działanie powlekające, osłaniające, zmiękczające i przeczyszczające. Polecane jest zwłaszcza w chorobie wrzodowej.Zawarte w nasionach lnu śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i dwunastnicy, chroniąc je przed kwasem solnym i zmniejszając odczyny zapalne.

Postacie leku

 • Wyciąg zimny. Łyżkę lnu (pogniecionych) zalać przegotowaną wodą (pół szklanki). Zostawić na noc. Pic na czczo. Nastawić następną porcję – wypić wieczorem ( w chorobie wrzodowej i nitach). Smak lekarstwa można poprawić przez dodanie kilku kropli miętowych.
 • Kataplazm. 5 dkg utłuczonych nasion lnu zalać wrzątkiem (pół szklanki), wymieszać dokładnie, zawinąć w płótno, przykładać pod ceratką na chore miejsca..

Zewnętrznie, w postaci kataplazmów, nasiona polecane są na oparzenia, odmrożenia, trudno gojące się rany, w wysuszeniu skóry, przy skłonności do łuszczenia i pękania naskórka.

 • Ze względu na zawartość substancji o właściwościach bakteriobójczych i przeciwbakteryjnych, materiały z lnu testowane są pod kątem zastosowania ich jako opatrunki ułatwiające gojenie ran.

 • Kąpiel w siemieniu lnianym. Stosuje się ją przy podrażnieniach skóry, przy AZS.

  Likwiduje świąd i natłuszcza skórę.

  Kąpiel w siemieniu lnianym
  Pół szklanki siemienia wrzucić do dużego garnka z wodą (np.5 litrowego) i od czasu do czasu mieszając doprowadzić do wrzenia (ostrożnie bo kipi i wylewa się z garnka). Gotować na wolnym ogniu 15-20 minut (mieszać od czasu do czasu). Pozostawić do wystygnięcia. Na dnie garnka pozostaną ziarna siemienia, a powyżej utworzy się galaretowaty glut. Ten glut należy dodać do kąpiel. Ziarna wyrzucić. Nie mieszać z dużą ilością wody, siemie powinno się czuć w rękach. Nie płukać skóry wodą po kąpieli. Wygotowany wyciąg z siemienia nie pozostawia śladów na ręczniku czy ubraniach.

  Ładowanie...