Marka ELOVENA  - produkty owsiane bezglutenowe jest obecna na polskim rynku od 2011 roku - wcześniej pod marką Provena
Produkty mają licencję na używanie znaku Przekreślonego Kłosa (przyznaną przez fińskie stowarzyszenie celiaków).

Elovena produkuje naturalnie zdrowe produkty z owsa uprawianego na dedykowanych fińskich polach od 1925 roku. Elovena jest tutaj, aby pomagać ludziom w dokonywaniu lepszych wyborów żywieniowych, z korzyścią dla ich własnego dobra i ich rodzin.

Elovena to kultowa marka owsa z Finlandii. Nazwa Elovena pochodzi od fińskiego słowa oznaczającego życie (Elo) i łacińskiego słowa oznaczającego owies (Avena Sativa) – Elovena dąży do promowania jakości życia i dobrego samopoczucia konsumentów.


Unikalna technologia produkcji wyrobów Elovena gwarantuje bezglutenowość oraz umożliwia zabezpieczenie owsa przed kontaktem z ziarnami innych zbóż.

Wyjątkowa czystość produkowanych płatków jest dodatkowo potwierdzana w analizach na każdym z etapów wytwarzania.

"Zanieczyszczenie owsa glutenem następuje już na etapie uprawy. Może wynikać m.in. z obecności samosiejek, np. pszenicy, spowodowanych płodozmianem oraz małą powierzchnią upraw owsa, co sprzyja przenoszeniu nasion przez wiatr. A trzeba wiedzieć, że powierzchnia pól uprawnych glutenowej trójki jest 12 razy większa niż powierzchnia upraw owsa. To sprawia, że już do młyna dostarczane jest ziarno owsa zmieszane z pewną ilością ziaren innych zbóż. W idealnym dla bezglutenowców świecie rolnicy musieliby wyplenić wszystkie pszeniczne kłosy w polu, a w czasie żniw używać kombajnu przeznaczonego wyłącznie do zbioru owsa. Następnie ziarno powinno trafić do bezglutenowego młyna, produkującego mąkę, kaszę i otręby, w którym żadna maszyna, magazyn, paczkarnia czy opakowania nie miały nigdy kontaktu ze zbożami glutenowymi, w których uprawie Polska się specjalizuje. Owies następnie wędruje do zakładów produkcyjnych, gdzie jest przetwarzany na produkty takie jak mieszanki Muesli czy wyroby cukiernicze. Do uzyskania tych produktów potrzebne są linie produkcyjne i wszelkiego rodzaju maszyny, które także powinny być dedykowane tylko i wyłącznie zbożom bezglutenowym. W magazynach także powinny być osobne miejsca na produkty bezglutenowe.
Uzyskanie bezglutenowych produktów owsianych nie jest wcale takie proste.
Na szczęście udaje się to w krajach skandynawskich, przede wszystkim w Finlandii, która jest głównym ich eksporterem. Większość oznaczono licencjonowanym znakiem Przekreślonego Kłosa, czyli są w 100% bezpieczne."(źródlo glutendetect.pl)




Czysty owies technologia produkcji

zintegrowane zasady dotyczące uprawy czystego owsa zostały opisane przez Satafood Development Accociation oraz Cereal Ltd w 7 Międzynarodowej Konwencji dot. Owsa, w Helsinkach w 2004 r.




Etapy




Siew - Sprawdzone ziarna – po to by wykluczyć możliwość zanieczyszczenie na etapie siewu

Uprawa – dwukrotna inspkecja podczas sezonu uprawowego – owies jest uprawiany na polach, na których przez osttanie 2-3 lata nie uprawiano innych zbóż

Raisio kontraktuje uprawy z wybranymi rolnikami, przeprowadza szkolenia dotyczące metod uprawy, kontroli jakości, czystości ziarna oraz przekazuje wiedzę na temat celiakii

Inne zboża nie mogą być uprawiane w sąsiedztwie tych pól a farmerzy, którzy współpracują z Raisio deklarują, że nie będą uprawiać ani przechowywać na swoich farmach innych zbóż poza owsem.

Zbiory – oczyszczanie kombajnu zbozowego

Rolnicy uprawiający czysty owies dla Raisio są zobowiązani do nie używania kombajnów ani innych maszyn rolniczych do upraw innych niż owies.

Suszenie -oczyszczanie suszarki

-silos dedkowany wyłącznie dla owsa u każdego z producentów

Analiza próbek z uprawy

Transport - w kontrolowanych, czystych ciężarówkach

Analiza probek Próbki są również pobierane z każdej zaakceptowanej partii owsa przyjeżdżającej do fabryki. W ten sposób potwierdzany jest brak obecności jakichkolwiek innych ziaren zbóż.

Silos dedkowany wyłącznie dla owsa w fabryce Raisio

Wstępne oczyszczanie,łuskanie

Łuskany owies

Płatki owsiane, mąka owsiana, otręby owsiane


Płatki owsiane spośród wszystkich płatków mają największą wartość odżywczą. Zawierają najwięcej składników mineralnych, takich jak: żelazo, magnez, cynk, a także witamin z grupy B. Zawierają również dużo witaminy E (1,80 mg na 100 g produktu).
W porównaniu do innych zbóż owies zawiera najwięcej tłuszczu, bo aż 7%.
Tłuszcz ten ze względu na swój skład chemiczny jest bardzo cenny, bo zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać. Kwasy te zapobiegają powstawaniu zakrzepów oraz odgrywają dużą rolę w profilaktyce i w leczeniu miażdżycy.

"Owies, ( opatrzony certyfikatem), może być cennym uzupełnieniem diety bezglutenowej, należy jednak pamiętać, że nie wszyscy chorzy na celiakię go tolerują (ok. 5% celiaków nie może go spożywać). Według zaleceń wielu światowych ośrodków owies należy wprowadzać stopniowo, najlepiej dopiero w momencie, kiedy kosmki jelitowe są już w pełni zregenerowane. Ponadto nie powinno się przekraczać dopuszczalnego dobowego spożycia owsa, które wynosi 50 g u dorosłych i 25 g u dzieci." źródło Glutendetect.pl


 
Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie

Witryna BIO-KIOSK.PL używa mechanizmu cookies (ciasteczek), aby udoskonalić obsługę witryny pod kątem potrzeb użytkowników. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie Polityka cookies

Zamknij